Jedná se o úplně novou revoluční neinvazivní a bezbolestnou metodu vyšetření tlustého střeva pomocí endoskopické kapsle. Ta se polyká a poté se pohybuje v tenkém a později v tlustém střevě. Kapsle má v sobě umístěnu mikrokameru na obou koncích. Během vyšetření vysílá obrázky, které jsou ukládány do datarekordéru a později prohlíženy a vyhodnoceny lékařem.

Tato metoda se používá ve světě teprve od ledna 2008 a umožňuje odhalit změny na sliznici zažívacího traktu a takto významně pomoci v odhalování časných stádií rakoviny tlustého střeva. Tyto časné změny jsou rychle a jednoduše léčitelné.

POZOR: Česká republika zaujímá první místo na světě ve výskytu rakoviny tlustého střeva! Pro vyšetřování tlustého střeva je kapslová endskopie alternativou tzv. kolonoskopického vyšetření (pomocí endoskopu). Náš lékařský tým má s vyšetřením pomocí endoskopické kapsle nejdelší zkušenosti v ČR. Před každým vyšetřením podstoupíte odborné gastroenterologické vyšetření! Zdravotní pojišťovny toto vyšetření ovšem nehradí.

Indikace kapslové endoskopie

Pomocí kapslové endoskopie jsme v současné době schopni vyšetřit celou trávicí trubici, od jícnu až po konečník. na takové vyšetření celého traktu ale nelze použít jen jednu kapsli – existují 3 typy kapslí, jedna na jícen, další na tenké střevo a poslední na tlusté střevo.

Indikace k vyšetření kapslovou endoskopií tlustého střeva je odhalování možných časných změn rakoviny tlustého střeva, jako jsou například polypy (výrůstky střevní sliznice). Vzhledem k tomu, že tlusté střevo lze vyšetřit i konvenční endoskopií ( koloskopie) není vyšetření kapslí hrazeno zdravotním pojištěním. Velkou nevýhodou kapslové endoskopie je jeho významná finanční náročnost (jedná se v podstatě o špičkovou miniaturní videokameru na jedno použití). Indikace jsou samozřejmě stejné jako k vyšetření konvenční endoskopií. Kapslová endoskopie ale dokáže v zobrazování změn na sliznici plně zastoupit koloskopii, což je výkon invazivní a pro některé i nepříjemný. Kapslová endoskopie je proto mimořádně výhodnou metodou v indikaci jako preventivní vyšetření trávicí trubice. Problematika nádorů tlustého střeva je v naší zemi nadmíru aktuální a preventivní vyšetření tlustého střeva je neméně důležité než vyšetření mamografem nebo gynekologické vyšetření v prevenci nádorů prsu či gynekologických nádorů. Na druhé straně je však nutno přiznat, že kapslová endoskopie neumožňuje odebírat vzorky sliznice k vyšetření nebo odstraňovat případné nalezené polypy.